Group Exercise Schedule

 

January 2020

Schedule is subject to change.

Aerobics Room #1

This is the original

Aerobics room and is located across from the Men’s Locker Room.

 

Aerobics Room #2

This is the new

Aerobics Room and is located directly across from the Welcome Center.

Fitness Center

The Fitness Center is equipped with the latest cardio 
equipment, free 
weights, and weight machines.

Gymnasium

The Gymnasium is

located across from

the Fitness Center

and is equipped with a walking track and basketball courts. In order to take any Group Exercise class,

participants must be 14 years of age or older.

Monday

-------------------------

Transform

with Chelsea M.

5:00-5:45am
Aerobics Room

-------------------------

Transform

with Chelsea M.

6:00-6:45am
Aerobics Room

-------------------------

Body Knockout

with Jennifer B.

6:00-6:45am
Gymnasium - East

-------------------------

Total Toning

with Jan K.

8:00-8:45am
Aerobics Room

-------------------------

Yoga

with Jan K.

9:00-10:00am
Aerobics Room

-------------------------Arthritis Exercise

with Rita D.

10:10-11:10am
Aerobics Room

-------------------------

Cycling/Circuit

with Melissa M.

12:15-1:00pm
Cycling Room

-------------------------

 

Pickleball Drop-In

1:00-3:00pm
Gymnasium - East

-------------------------

Cycling

with Kathy A.

5:30-6:15pm
Cycling Room

-------------------------

Fit Body Bootcamp

with Mandy W.

5:30-6:15pm
Gymnasium - East

-------------------------

Prevail

with Shannon S.

6:30-7:30pm
Gymnasium - East

-------------------------

Tuesday

-------------------------

Transform

with Chelsea M.

5:00-5:45am
Aerobics Room

-------------------------

Cycling

with Nicole R.

5:15-6:00am
Cycling Room

-------------------------

Transform

with Chelsea M.

6:00-6:45am
Aerobics Room

-------------------------

Total Toning

with Jan K.

8:00-8:45am
Aerobics Room

-------------------------

Pickleball Drop-In

8:30am-10:30am
Gymnasium - East

-------------------------

Super Sculpt

with Kathy A.

12:15-1:00pm
Aerobics Room

-------------------------

POUND

with Heather G.

4:30-5:30pm

Gymnasium - East

-------------------------

Bench

with Zina G.

5:30-6:30pm
Aerobics Room

-------------------------

Yoga

with Rita W.

5:30-6:30pm

Cycling Room

-------------------------

Fit Body Bootcamp

with Mandy W.

5:30-6:15pm
Gymnasium - East

-------------------------

 

Pickleball Drop-In

7:00-9:00pm
Gymnasium - East

-------------------------

Y-Extreme Basic

with Patrick T.

6:30-7:15pm
Aerobics Room

-------------------------

Wednesday

-------------------------

Transform

with Chelsea M.

5:00-5:45am
Aerobics Room

-------------------------

Transform

with Chelsea M.

6:00-6:45am
Aerobics Room

-------------------------

Body Knockout

with Jennifer B.

6:00-6:45am
Gymnasium - East

-------------------------

Total Toning

with Jan K.

8:00-8:45am
Aerobics Room

-------------------------

Yoga

with Jan K.

9:00-10:00am
Aerobics Room

-------------------------Stretch & Flex

with Rita D.

10:10-11:10am
Aerobics Room

-------------------------

Cycling/Circuit

with Melissa M.

12:15-1:00pm
Cycling Room

-------------------------

 

Pickleball Drop-In

1:00-3:00pm
Gymnasium - East

-------------------------

Cycling

with Kathy A.

5:30-6:15pm
Cycling Room

-------------------------

Fit Body Bootcamp

with Mandy W.

5:30-6:15pm
Gymnasium - East

-------------------------

Prevail

with Shannon S.

6:30-7:30pm
Gymnasium - East

-------------------------

Thursday

-------------------------

Transform

with Chelsea M.

5:00-5:45am
Aerobics Room

-------------------------

Cycling

with Nicole R.

5:15-6:00am
Cycling Room

-------------------------

Transform

with Chelsea M.

6:00-6:45am
Aerobics Room

-------------------------

Pickleball Drop-In

8:30am-10:30am
Gymnasium - East

-------------------------

Super Sculpt

with Kathy A.

12:15-1:00pm
Aerobics Room

-------------------------

POUND

with Heather G.

4:30-5:30pm

Gymnasium - East

-------------------------

Bench

with Zina G.

5:30-6:30pm
Aerobics Room

-------------------------

Yoga

with Rita W.

5:30-6:30pm

Cycling Room

-------------------------

Fit Body Bootcamp

with Mandy W.

5:30-6:15pm
Gymnasium - East

-------------------------

 

Pickleball Drop-In

7:00-9:00pm
Gymnasium - East

-------------------------

Y-Extreme Basic

with Patrick T.

6:30-7:15pm
Aerobics Room

-------------------------

Friday

-------------------------

Transform

with Chelsea M.

5:00-5:45am
Aerobics Room

-------------------------

Transform

with Chelsea M.

6:00-6:45am
Aerobics Room

-------------------------

Body Knockout

with Jennifer B.

6:00-6:45am
Gymnasium - East

-------------------------

Pickleball Drop-In

8:30-10:30am

Gymnasium - East

-------------------------

Yoga

with Jan K.

9:00-10:00am
Aerobics Room

-------------------------Arthritis Exercise

with Rita D.

10:10-11:10am
Aerobics Room

-------------------------

Cycling/Circuit

with Melissa M.

12:15-1:00pm
Cycling Room

-------------------------

 

Pickleball Drop-In

1:00-3:00pm
Gymnasium - East

-------------------------

Fit Body Bootcamp

with Mandy W.

5:30-6:15pm
Gymnasium - East

-------------------------

Prevail

with Shannon S.

6:30-7:30pm
Gymnasium - West

-------------------------

Saturday

-------------------------

 

 

-------------------------

Cycling/Circuit

Instructors Vary

9:00-9:45am
Cycling Room

-------------------------

Saturday Morning Boost

with Zina G.

9:00-10:00am

Aerobics Room

-------------------------

Randolph Area YMCA

1000 Kwix Road   Moberly, MO 65270

P 660 263 3600  F 660 263 7218

  • Facebook - White Circle

JOIN NOW        DONATE      VOLUNTEER